You are here: Home // Egzersizler // Fiziksel Aktivitenin Faydaları

Fiziksel Aktivitenin Faydaları

a70d2  denize capezze6 150x150 Fiziksel Aktivitenin Faydaları

Fiziksel Aktivitenin Faydaları

Günlük olarak yapılan fiziksel aktivitenin sağlığımız için önemi nelerdir.

Düzenli olarak yapılan ve orta düzeyde sürdürülen fiziksel aktivitenin faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivitelerin ruhsal sağlığa etkileri kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Zayıflamak söz konusu olduğunda diyet proğramları kadar hareketlilikte şarttır. Bir çok kronik rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilmektedir. Fiziksel aktiviteler ve haftalık spor yapmanın önemi ana başlıklar altında şöyle sıralanabilmektedir. Kardiyolojik rahatsızlıklara karşı koruyucu etki sağlar, tansiyonun düzenlenmesi ve yüksek tansiyonu olanların tansiyonlarının düşmesine yardımcı olur. Kasların güçlenmesinin yanı sıra şeker hastalarına olumlu etkileri bulunmaktadır. Obezite durumunun sporcuların daha az rastladığı sağlık sorunu olduğu görülmektedir. Depresyon ve sterese karşı en doğal çözümler arasında yer almaktadır.

Fiziksel aktiviteler nelerdir

Oldukça sık karşılaşılan fiziksel aktiviteler nelerdir, sorusuna en kısa şekilde yürümek, koşmak, sıçramak, yüzmek, bisiklet gezintileri, kol bacak baş hareketleri olarak nitelendirilebilir. Çeşitli danslar ve egzersiz proğramları düzenli aktiviteler olarak yapılabilmektedir.

-Sponsorlu Bağlantılar-

Fiziksel aktivite ve beslenme

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivite ve beslenme önemli bir gerekliliktir beslenme düzenine dikkat edilmediğinde yeterli ve istenen sonuçlar alınmayacak. Yapılan egzersizlere göre düzenli bir beslenme proğramı oluşturularak ihmal edilmeden uygulanmalıdır. Beslenme bozukluğundan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı yapılması gereken en önemli şey hekimlere baş vurarak önerileri doğrultusunda diyet ve beslenme uzmanlarının hazırlayacağı listeleri takip etmektir.

Fiziksel aktivite düzeyi

Sağlık için yapılan sporun yüksek kondisyon gerektirenler yerine orta düzeyde  yapılan fiziksel aktivite düzeyi sürdürülebilirlik bakımından en ideal yöntem olacaktır. Aksi halde hevesle birkaç gün yapılan sporun devamı gelmeyecektir. Kendi yaşam ve fiziki şartlara uygun olan yöntemi uzmanların eşliğinde seçerek uygulamak gerekir. Yüksek kondisyon gerektiren sporları profesyonellerin yapması gerektiği unutulmamalıdır.

Kaliteli yaşam için

Kaliteli bir yaşam için fiziksel aktivite ve sağlık birlikte elde edilebilmektedir. Her yaş grubuna bağlı olarak yapılan çeşitli uygulamalar yapılmalı ileri yaş grubu orta yaş grubu ve genç yaşta yapılanlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Küçük yaşlardan itibaren ağırlık kaldıran sporcular ve benzeri spor dallarını yapanların durumu gözönünde bulundurulmalıdır.

fiziksel aktivitelerin faydaları, fiziksel aktivitenin faydaları

Tags: , , , , , ,

Yorum Ekle


× üç = 24

Copyright © 2011-2012 Saglikbilgim.org – Sağlık portalı. All rights reserved.